HISTORIA Spółdzielni Mieszkaniowej W KUDOWIE ZDrOJU

Działalność kłodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej


Pierwsze 21 mieszkań spółdzielczych w Kudowie wybudowała kłodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa w 1967 r., był to budynek przy ul. Buczka 19 – budynek z indywidualnym ogrzewaniem piecami węglowymi.
Blisko 40-kilometrowa odległość od Kłodzka i bazy Spółdzielni odbijała się niekorzystnie, zarówno na tempie budownictwa w Kudowie, jak i utrzymaniu zasobów mieszkaniowych. Przedstawicielem spółdzielni na terenie Kudowy był Administrator – mieszkaniec Kudowy Pan Władysław Lizoń.
Do końca 1979 r. w Kudowie wybudowano 13 czterokondygnacyjnych budynków mieszkalnych, w tym 7 budynków spółdzielczych: 4 wieloklatkowe przy ul. Zdrojowej nr 12 i nr 14 oraz ul. Buczka nr 20 i nr 22,  jednoklatkowe punktowce na osiedlu Buczka 11, 13 i 19 o łącznej powierzchni użytkowej 12 751 m2. Pozostałe, to budynki komunalne przy ul. Buczka.

Podział kłodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Władze miasta przez kilka lat czyniły starania o powołanie własnej spółdzielni mieszkaniowej w Kudowie, rywalizując z podobnym zamiarem władz Dusznik Zdroju. Starania te uwieńczono sukcesem dopiero w roku 1980.
Ówczesna Wojewódzka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wałbrzychu zrzeszająca spółdzielnie mieszkaniowe w obrębie województwa doprowadziła do podjęcie przez Zebranie Przedstawicieli Członków Kłodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej uchwały o podziale spółdzielni zakładając, że odrębna spółdzielnia zagospodaruje obszar od Szczytnej po Kudowę, a więc i Duszniki. Z dniem 1 lutego 1980 r. powołano Komitet Organizacyjny Spółdzielni Mieszkaniowej w Kudowie Zdroju pod przewodnictwem mgr inż. Zofii Murańskiej-Łężnej, mieszkanki Kudowy. Praktycznie Komitet działał jednoosobowo w osobie przewodniczącej komitetu.

SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA W KUDOWIE ZDROJU

Skład Członków Założycieli Spółdzielni Mieszkaniowej w Kudowie Zdroju:

W porozumieniu z władzami trzech miejscowości tj. Szczytnej, Dusznik i Kudowy oraz z Zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej w Kłodzku wyłoniono 25-osobowy skład Członków Założycieli Spółdzielni Mieszkaniowej w Kudowie Zdroju, w tym: 13 członków z Kudowy, 7 z Dusznik i 5 ze Szczytnej – proporcjonalnie od ilości spółdzielców w poszczególnych miejscowościach. Oto oni: Stanisław Andrzejewski, Mirosław Domagała, Marian Kulpa, Jerzy Machajski, Józef Rutkowski, Jerzy Sadzawiczny, Łucja Spalona, Antoni Szafrański, Danuta Szwed, Jadwiga Śleziak, Stanisław Wołowiec, Kazimiera Zachwieja, Henryk Zieleźny z Kudowy, Edward Duchnik, Czesław Mazurkiewicz, Danuta Pisarek, Andrzej Piekorz, Jan Pitner, Stanisław Sawicki, Czesława Wątroba z Dusznik, Edward Kondratiuk, Ewa Krzyścin, Janusz Olczyk, Stanisław Palij, Alina Szczublewska ze Szczytnej.

Nad prawidłowością prac organizacyjnych czuwał Prezes Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Wałbrzychu mgr Antoni Mikołajczyk – wielki autorytet w dziedzinie spółdzielczości, człowiek o wielkim sercu, wymagający, sprawiedliwy, życzliwy, późniejszy wielki i wypróbowany przyjaciel naszej spółdzielni.

Powstanie Spółdzielni Mieszkaniowej w Kudowie Zdroju

27 marca 1980 r. odbyło się Zebranie Założycielskie Spółdzielni Mieszkaniowej w Kudowie Zdroju. Zebraniu przewodniczyła mgr inż. Zofia Murańska-Łężna.

W składzie Prezydium Zebrania zasiedli: Kazimiera Zachwieja – Sekretarz Zebrania, Łucja Spalona – Asesor, Józef Rutkowski – Asesor.
W Komisjach Zebrania pracowali: Antoni Szafrański, Danuta Szwed, Stanisław Sawicki, Stanisław Andrzejewski, Ewa Krzyścin, Jadwiga Śleziak, Edward Kondratiuk, Danuta Pisarek oraz Stanisław Wołowiec.

Zebrani Członkowie Założyciele jednogłośnie podjęli uchwałę (nr 3/80) o utworzeniu Spółdzielni Mieszkaniowej w Kudowie Zdroju obejmującej swym zasięgiem miejscowości: Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Szczytna. Siedzibą Spółdzielni została Kudowa Zdrój. Następnie uchwalono statut spółdzielni, który podpisali wszyscy obecni na Zebraniu Członkowie Założyciele; z 25 członków w Zebraniu uczestniczyło 21 osób.
Statut w §10 określił wysokość udziału i wpisowego. W § 42 określił, że po przekroczeniu ilości 200 członków spółdzielni – Walne Zgromadzenie zastąpione będzie Zebraniem Przedstawicieli Członków i określił liczbę delegatów i ich kadencję. W § 50 określono liczebność (15 osób) i kadencję Rady Nadzorczej. W § 54 określono maksymalną liczebność Zarządu Spółdzielni (3 osoby).

Powstanie Rady Nadzorczej

W skład Rady Nadzorczej, wybranej na podstawie tajnego głosowania weszli następujący członkowie:
z Kudowy – Henryk Zieleźny, Stanisław Wołowiec, Kazimiera Zachwieja, Łucja Spalona, Ryszard Sodzawiczny, Jadwiga Śleziak, Jerzy Machajski, Danuta Szwed,
z Dusznik – Jan Pitner, Stanisław Sawicki, Andrzej Piekorz,
ze Szczytnej – Stanisław Palij, Edward Kondratiuk, Alina Szczublewska.
Uchwałą Zebrania nr 4/80 zatwierdzono regulamin Rady Nadzorczej. Ponadto Zebranie zatwierdziło program działalności organizacyjno-gospodarczej spółdzielni na lata 1980-85, zawierający schemat organizacyjny spółdzielni.
Pierwsza Rada Nadzorcza naszej Spółdzielni na posiedzeniu konstytucyjnym wybrała przewodniczącego Rady Nadzorczej w osobie Henryka Zieleźnego, z-cą przewodniczącego został Stanisław Palij, a sekretarzem rady Stanisław Wołowiec. Rada Nadzorcza Spółdzielni na swoim posiedzeniu w dniu założenia Spółdzielni (27.03.1980 r.) w tajnym głosowaniu wybrała 2-osobowy ( z braku kandydatów) Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Kudowie w składzie: Zofia Murańska-Łężna – Prezes Spółdzielni, Stefania Majewska – członek Zarządu (Gł. Księgowa).

Samodzielna działalność Spółdzielni

Samodzielną działalność Spółdzielnia kudowska rozpoczęła 01.07.1980 r. Okres poprzedzający samodzielność Zarząd wykorzystał do systematycznego przejmowania zasobów, członków, kandydatów, dokumentów oraz dokumentacji mających związek z przejmowanym od Kłodzkiej Spółdzielni rejonem działania. Dokonany podział  Spółdzielni w Kłodzku pozwolił na wyodrębnienie małej, posiadającej około 19 000 m2 powierzchni użytkowej, Spółdzielni Mieszkaniowej w Kudowie Zdroju.

Tymczasowe biura Spółdzielni

Początkowo siedzibą Spółdzielni zostały dwa pokoje gościnne dzierżawione w Domu Kultury KZPB, które po zagospodarowaniu, musieliśmy opuścić, gdyż kwaterowano tam hufiec pracy dla zakładu. Na kolejne biura spółdzielni wykorzystane zostały dwa małe pustostany na osiedlu Buczka tj. 16-metrowy pokoik na parterze budynku ul. Buczka 13 oraz dwupokojowe mieszkanie na II piętrze budynku Buczka 19. Prezes bezowocnie usiłowała wyegzekwować od władz miasta zobowiązanie o przyznanie lokalu na siedzibę spółdzielni. Zarząd spółdzielni sprzeciwił się przeniesieniu biura do zagrzybionej sutereny w biurowcu ZUK-u. Za to Duszniki deklarowały „od zaraz” lokal na terenie ZEM-u.

Siedziba Spółdzielni

W sąsiedztwie budynków osiedlowych przy ul. Buczka straszyła rozpoczęta i przerwana od długiego czasu budowa pawilonu handlowego, którego dalsza budowa byłaby zaprzeczeniem rzeczywistości. Urzędujący wówczas Naczelnik MiG w Kudowie mgr Mirosław Domagała, jeden z inicjatorów podziału Kłodzkiej Spółdzielni, Członek Założyciel Spółdzielni w Kudowie zdecydował o przekazaniu na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej rozpoczętego przed laty obiektu, na który składał się stropodach wsparty na 12 słupach oraz ławy fundamentowe. W bardzo szybkim tempie, wg pomysłu członków Zarządu, Inwestprojekt działający przy Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej opracował uproszczoną dokumentację umożliwiającą adaptację niedoszłego sklepu na biurowiec.
Pod życzliwym patronatem Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej przystąpiono do budowy biurowca w sierpniu 1980 r. Już w październiku uruchomione były biura księgowości, a na początku 1981 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kudowie miała swoją siedzibę, mieszczącą wszystkie biura, w których zgromadzono całość dokumentacji przejętej od SM w Kłodzku. Znalazły tu także miejsce biura Zarządu, świetlica i wypożyczalnia sprzętu sportowego. Natychmiast po uruchomieniu działalności biur spółdzielni z siedzibą przy ul. Buczka 18a dały się słyszeć głosy, że obiekt ten należy przeznaczyć np. na przedszkole, pomimo braku zaplecza kuchenno-gospodarczego, braku gazu w obiekcie i zlokalizowaniu obiektu na maleńkiej działce w środku osiedla mieszkaniowego i w sąsiedztwie kotłowni osiedlowej.

Pierwsza załoga Spółdzielni Mieszkaniowej w Kudowie Zdroju

Pierwsza załoga Spółdzielni Mieszkaniowej w Kudowie Zdroju skompletowana w 1980 r. to:
Zofia Murańska-Łężna – Prezes,
Alicja Majewska – Główna Księgowa,
Helena Hodyl – Specjalista ds. członkowsko-mieszkaniowych,
Irena Dubińska – Specjalista ds. organizacyjno-samorządowych i kadr,
Józef Sosinka – Kierownik techniczny,
Władysław Lizoń – Administrator,
Józefa Trupkiewicz (Olszowy) – Referent,
Halina Religa – Gospodarz, 
Jadwiga Kośmider – Księgowa,
Antoni Karandziej – Konserwator,
Tadeusz Puk – Konserwator,
Marek Żebrowski – Kierowca.

Rada Nadzorcza uchwałą nr 20/80 powołała społecznego członka Zarządu Kazimierza Koczota – Kierownika SOWI przy Kudowskich ZPB w Kudowie Zdroju.

Powstawanie nowych mieszkań

Pomimo zawirowań politycznych i gospodarczych w kraju w latach osiemdziesiątych spółdzielnia mieszkaniowa nieprzerwanie budowała nowe mieszkania (także w stanie wojennym), powiększając swój majątek, zasoby oraz liczbę członków zasiedlonych. Budowano nie tylko w Kudowie, ale także w Dusznikach i w Szczytnej. W Dusznikach wybudowano dodatkowe dwa budynki (10 klatek, 86 mieszkań) oraz pawilon usługowo-handlowy. W Szczytnej wybudowano w tym czasie 4 nowe budynki (27 klatek, 178 mieszkań). Ponadto przejęto od Huty Szkła 2 budynki i przygotowano dokumentację na ostatni na osiedlu, dziewiąty budynek 5-klatkowy. W samej tylko Kudowie wybudowano budynek przy ul. Tkackiej 22 (7 klatek – 72 mieszkania), 5 budynków punktowców mieszczących po 15 mieszkań przy ul. Buczka 29 31 33 35 37 oraz 5 wieloklatkowych budynków przy ul. Zdrojowej 16 (B-1, B-2, B-3, B-5, B-6).

Spółdzielnia w obliczu sytuacji gospodarczej i politycznej kraju

Przełom systemowy i gospodarczy Polski w roku 1989 przyniósł szereg niekorzystnych zmian dla spółdzielczości, szczególnie mieszkaniowej. Dotąd budowano mieszkania korzystając z dogodnych, tanich kredytów. Jednostronnie, decyzją rządową banki odstąpiły od wszystkich zawartych umów kredytowych, a wszelkie kredyty obciążały 115% odsetkami w skali roku, indeksowanymi kwartalnie. Lawinowo narastać zaczęły długi spółdzielni wobec banków i budżetu Państwa. Nasi członkowie spłacający ratalnie kredyt długoterminowy zmobilizowali się i spłacili jednorazowo (w nominale) stare kredyty, ratując się przed spiralą długów. Niestety, obiekty będące w trakcie realizacji nie mogły wykonać tego manewru. Na nowych zasadach do roku 1991 dokończono budowę 2 budynków w Dusznikach (Sportowa 5 i 7) oraz 4 budynki w Kudowie (Zdrojowa 16 – B-8, Norwida 5 i 7, Buczka 39) – łącznie 260 mieszkań. 

W roku 1994 kupiliśmy od Gminy zrujnowany, stary pensjonat po FWP przy ul. Mickiewicza, który zaadaptowaliśmy na budynek mieszkalny 2-klatkowy z 16 dużymi mieszkaniami z indywidualnym ogrzewaniem gazowym z piecami 2-funkcyjnymi w każdym mieszkaniu. Na obrzeżu działki wybudowano zespół 10 garaży. Budynek jest pięknie zlokalizowany. W roku 1989 przejęliśmy także bazę po „Polsrebrze” przy ul. Głównej, którą przebudowaliśmy na zaplecze magazynowe i dwa budynki mieszkalne. 

Budowaliśmy także mieszkania w technologii theromur z centralnie dostarczoną ciepłą wodą, które budowane były z przedpłat dokonywanych przez przyszłych lokatorów. Stąd są to mieszkania w 100% własnościowe. W ten sposób powstało kolejne  osiedle w Kudowie przy ul. Buczka z wieloklatkowymi budynkami Buczka nr 41, 43, 45 i 47.

Liczba członków zmieniała się w czasie działalności spółdzielni i najwyższa była w roku 1983 – liczyła 1983 członków oczekujących i 1400 zasiedlonych.

Polityka mieszkaniowa Państwa i jego pomoc w budownictwie mieszkaniowym ulegała kilkakrotnym zmianom, oddłużając w międzyczasie częściowo ogromnie zadłużone w sztuczny sposób budynki. Wszystko to odbiło się bardzo niekorzystnie na nastrojach spółdzielców, a szczególnie tych spłacających swoje mieszkania w tzw. ”normatywie”. Nie sposób przedstawić historii naszej spółdzielni bez ciągłego odnoszenia się do sytuacji gospodarczej i politycznej kraju. „Specustawa” o spółdzielniach z 1991 r. miała na celu zlikwidowanie ruchu spółdzielczego i zastąpienie spółdzielni tworami jakościowo nowymi. Pomimo głębokiej zapaści i strat, ruch spółdzielczy – choć osłabiony przetrwał. Przetrwała także Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kudowie Zdroju.

Spółdzielnia dzisiaj

Obecnie nasza Spółdzielnia obejmuje swym zasięgiem Kudowę i Duszniki zarządzając łącznie 37 budynkami mieszkalnymi i jednym przebudowanym na mieszkania pawilonem handlowym oraz 264 garażami.

Spółdzielnia jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nr KRS 0000109836.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kudowie Zdroju zrzeszona w Związku Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie oraz w Regionalnym Związku Rewizyjnym Spółdzielczości Mieszkaniowej w Opolu.

SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA W KUDOWIE ZDROJU